Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

Aleja historii wsi Bielcza. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej

Opublikowano 11/20/2014 przez użytkownika biuroprzedgorze

Najdawniejsze dzieje Bielczy sięgają wczesnego średniowiecza i wiążą się z przynależnością do biskupiego klucza dóbr radłowskich. Udokumentowana wzmianka na ten temat pochodzi z 1236 roku. Do parafii w Radłowie bielczanie przypisani byli do 1364 roku. Wtedy to biskup krakowski Jan Bodzanta założył nieopodal wieś Borzęcin, wybudował tam kościół i przyłączył Bielczę do tamtejszej parafii.

Istnienie miejscowości o nazwie Byelcza potwierdza dokument z 1443 roku, w którym biskup Zbigniew Oleśnicki wraz z kapitułą zobowiązuje kanoników Piotra z Cząstkowa i Jana Długosza do poświadczenia zeznaniem na wiecu wiślickim granic wsi Radłów i Bielcza.
W 1772 roku, w wyniku I rozbioru Polski i zajęciu Małopolski z Galicją przez Austrię, Bielcza wraz z innymi wsiami wchodzącymi w skład dóbr klucza radłowskiego, została zaanektowana przez cesarza Józefa II. Od 1819 roku do odzyskania niepodległości miejscowość przechodziła w ręce kolejnych prywatnych dziedziców.
Staraniem ks. Jakuba Górki 1 lipca 1903 roku bp Leon Wałęga ustanowił w Bielczy ekspozyturę przy parafii w Borzęcinie. Wcześniej, od połowy XIX wieku stała tutaj drewniana kaplica. W jej pobliżu w 1906 roku przystąpiono do budowy nowego murowanego kościoła według projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego, którą ukończono dwa lata później. Jednak dopiero dzięki zabiegom ks. Jana Chmiela 12 maja 1925 roku nastąpiło erygowanie Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej.

Najważniejsze wydarzenia w dziejach Bielczy i parafii pw. Matki Bożej Anielskiej

***

Fundusze przeznaczone na budowę „historycznego traktu” pochodziły z budżetu Gminy Borzęcin oraz środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Tytuł projektu: "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej oraz wiedzy historycznej o wsi Bielcza poprzez budowę chodnika, pełniącego rolę alejki historii wsi Bielcza i parkingu wraz z informacją o historii i istotnych wydarzeniach w dziejach miejscowości." 

Zadzwoń pod nr telefonu 123 456 780 i odsłuchaj informacji o tej lokalizacji. Po połączeniu wybierz tonowo numer

3170
Pobierz adres (fotokod)

Informacje o autorze:

biuroprzedgorze
Strona internetowa
LokalizacjaBiuro Stowarzyszenia LGD

Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl