Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

Aleja historii wsi Bielcza. Szkoła w Bielczy

Opublikowano 11/21/2014 przez użytkownika biuroprzedgorze

Wielce prawdopodobne, że na ziemi bieleckiej, której dzieje sięgają wczesnego średniowiecza, szkoła funkcjonowała jeszcze w okresie przedrozbiorowym, czyli przed 1772 rokiem. Nie ma na to wszak udokumentowanych dowodów, dlatego za początek rozpoczęcia tutaj działalności placówki szkolnej przyjmuje się rok 1848. Wówczas to założona została filia jednoklasowej szkoły parafialnej w Borzęcinie.

W 1893 roku została przemianowana na szkołę dwuklasową, a w 1929 roku pięcioklasową Publiczną Szkołę Powszechną. Szkoła ta mieściła się w budynku drewnianym, z dwoma salami lekcyjnymi i mieszkaniem dla nauczyciela. W 1921 roku spłonęła ona wraz z całą dokumentacją podczas pożaru, który strawił 2/3 zabudowań wsi. Nowy murowany budynek, z pięcioma salami lekcyjnymi, biblioteką i mieszkaniem dla kierownika szkoły, oddano do użytku w 1930 roku.
Od 2002 roku w Bielczy działa Zespół Szkół, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. 1 września 2003 roku uruchomiono jeden z najnowocześniejszych obiektów oświatowych w regionie. Budynek z częścią dydaktyczną, administracyjno-socjalną i salą gimnastyczną uzupełnia kompleks boisk sportowych i plac zabaw dla dzieci.
Wśród wychowanków szkoły w Bielczy są m.in.: prof. Tadeusz Pilch – były wiceminister Edukacji Narodowej, prof. Andrzej Wodka – redemptorysta, rektor Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, Kazimierz Pilch – historyk pasjonat, autor książek o swej rodzinnej miejscowości.


Najważniejsze wydarzenia w dziejach szkoły w Bielczy

• przed 1772 r. – na podstawie kroniki Stanisława Trytka można domniemywać, że w Bielczy przed rozbiorami Polski istniała szkoła.
• 1848 r. – utworzenie jednoklasowej szkoły, będącej filią szkoły parafialnej w Borzęcinie.
• 1893 r. – przemianowanie dotychczasowej placówki w szkołę dwuklasową.
• 1921 r. – wielki pożar wsi pochłonął drewniany budynek szkolny.
• 1929 r. – na mocy orzeczenia Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie organizowana jest pięcioklasowa Szkoła Powszechna w Bielczy.
• 1930 r. – oddanie do użytku odbudowanej szkoły.
• 2002 r. – rozpoczyna działalność Zespół Szkół, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.
• 2003 r. – otwarto nowoczesny kompleks szkolny, z częścią dydaktyczną, administracyjno-socjalną i salą gimnastyczną oraz usytuowanymi wokół boiskami sportowymi i placem zabaw dla dzieci.

***
Fundusze przeznaczone na budowę „historycznego traktu” pochodziły z budżetu Gminy Borzęcin oraz środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Tytuł projektu: "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej oraz wiedzy historycznej o wsi Bielcza poprzez budowę chodnika, pełniącego rolę alejki historii wsi Bielcza i parkingu wraz z informacją o historii i istotnych wydarzeniach w dziejach miejscowości."Zadzwoń pod nr telefonu 123 456 780 i odsłuchaj informacji o tej lokalizacji. Po połączeniu wybierz tonowo numer

1171
Pobierz adres (fotokod)

Informacje o autorze:

biuroprzedgorze
Strona internetowa
LokalizacjaBiuro Stowarzyszenia LGD

Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl