Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

Bucze - folder turystyczny

Opublikowano 09/08/2014 przez użytkownika umbrzesko

Miejscowość położona  kilka kilometrów na północ od Brzeska. W centrum wsi znajduje się obelisk poświęcony mieszkańcom poległym podczas I i II wojny światowej

Pierwsze wzmianki o Buczu pochodzą  z XII w.  Osada należała wówczas do parafii w Szczepanowie. W Buczu znajduje się kościół parafialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zbudowany w latach 1946-1947. W centrum wsi znajduje się obelisk poświęcony mieszkańcom poległym podczas I i II wojny światowej oraz krzyż postawiony w 1933 r. przez Legionistów z Bucza wdzięcznych za uratowanie życia z pożogi wojennej. Stoi tam również okazały wiąz - pomnik przyrody. W pobliskim lesie Bratucickim rośnie kilkusetletni dąb Onufry z zawieszoną na nim kapliczką św. Onufrego.

Ponadto w Buczu można zobaczyć:

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zbudowany w latach 1946-1947 nawiązujący formą i wystrojem do architektury neogotyckiej. Projektantem tej świątyni jest Adolf Szyszko - Bohusz, jeden z najwybitniejszych polskich architektów pierwszej połowy XX w. oraz główny restaurator Zamku Królewskiego na Wawelu. (w centrum)

Przydrożną kapliczkę - figura przydrożna "Ukrzyżowanie Chrystusa, Matka Boża i Św. Jan" z 1877r.  (przy ul. Św. Floriana na wjeździe do Bucza)

Kapliczkę Św. Jana Nepomucena - Najstarsza (kiedyś drewniana) kapliczka stojąca w zagajniku na miejscu dawnego stawu. Według miejscowej tradycji wystawiona została około XVIII w. z fundacji Marcinkowskich, ówczesnych właścicieli wsi, za cudowne oclenie syna od utopienia. W jej wnętrzu znajduje się drewniana ludowa figurka św. Jana Nepomucena. (przy cmentarzu).

Studzienkę Św. Stanisława - Według legendy Św. Stanisław, żeby zaspokoić swoje pragnienie uderzył w ziemię laską. W tym miejscu wypłynęła woda. Byli mieszkańcy wykopali w tym miejscu studzienkę i obmurowali ją. W owej studni jest zawsze woda, nawet w największe susze. (przy cmentarzu)
     

Zadzwoń pod nr telefonu 123 456 780 i odsłuchaj informacji o tej lokalizacji. Po połączeniu wybierz tonowo numer

6115
Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl