Cmentarz wojenny znajduje się na cmentarzu komunalnym w Dębnie, po lewej stronie drogi prowadzącej od drogi krajowej nr 4 do Zamku w Dębnie. Zamek znajduje się po prawej stronie tej drogi, cmentarz naprzeciwko, po lewej. Złożony jest z dwóch kwater; głównej, na której pochowano żołnierzy armii austriackiej i niemieckiej, oraz drugiej, mniejszej, na której pochowano żołnierzy armii rosyjskiej.
Pochowano tutaj żołnierzy armii austriackiej, niemieckiej i rosyjskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w listopadzie i grudniu 1914 r. oraz od stycznia do maja 1915 r. Front przechodził tędy dwukrotnie; w listopadzie 1914 roku armia rosyjska zajęła te tereny, w 1915 natomiast, po zwycięstwie połączonych sił austriackich i niemieckich w bitwie pod Krakowem i bitwie pod Limanową wojska rosyjskie wycofywały się na wschód, broniąc linii kolejowej Przemyśl – Bochnia. Na okolicznych polach znajdowały się okopy i transzeje. Ogółem na cmentarzu pochowano:
• 31 żołnierzy armii austriackiej,
• 9 żołnierzy armii niemieckiej,
• 25 żołnierzy armii rosyjskiej.
Zidentyfikowano 28 żołnierzy
Oznakowanie cmentarza to część projektu ''Szlakiem I wojny światowej na terenie Gminy Dębno – wydanie książki historycznej: „Ludzie wielkiej wojny. Z gminy Dębno na fronty Europy”, zakup parawanów wystawienniczych, organizacja wystawy, organizacja sesji popularno-naukowej oraz oznakowanie cmentarzy''
Zadzwoń pod nr telefonu 123 456 780 i odsłuchaj informacji o tej lokalizacji. Po połączeniu wybierz tonowo numer
2160
Informacje o autorze:
biuroprzedgorze
Strona internetowa
LokalizacjaBiuro Stowarzyszenia LGD
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.