Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

Kościół pod wezwaniem Św. Małgorzaty w Dębnie

Opublikowano 11/20/2014 przez użytkownika biuroprzedgorze

To znakomity przykład późnogotyckiej architektury sakralnej. Wybudowany z kamienia z dodatkiem cegły, jednonawowy obiekt to gratka nie tylko dla miłośników tego typu architektury.

Kościół zbudowany jest z kamienia, na prostym planie: do jednonawowego korpusu przylega od wschodu prostokątne prezbiterium, a od strony zachodniej wieża.

W świątyni zwraca uwagę kilka elementów. Koniecznie trzeba się przyjrzeć siedmiu portalom gotyckim w typie tzw. długoszowskim oraz kamiennemu tabernakulum ściennemu znajdującemu się w węższym, prostokątnym prezbiterium. Warto obejrzeć także dwa epitafia murowane w ramach z piaskowca: Kaspra Zoararda i Jakuba z Porąbki z 1644 r. oraz dzwon z 1777 r., ulany przez J. i T. Lechewerów.

Po północnej stronie prezbiterium znajduje się niewielka zakrystia. Przy południowej ścianie nawy przybudowana jest kruchta z kamiennym, schodkowym portalem ozdobionym herbem Odrowąż. Ściany kościoła są wzmocnione kamiennymi przyporami, a przykrywa go dwuspadowy, ceramiczny dach. Jedynie wieża, w dolnej części kamienna z drewnianą izbicą pokryta jest dachem gontowym. Portale wejściowe i obramienia okien, jak również detale rzeźbiarskie są wykute z kamienia.

We wnętrzu kościoła zwraca uwagę duży, niezwykle barwny witraż we wschodniej ścianie prezbiterium. Sprowadzony z Wiednia w 1903 roku przedstawia patronkę kościoła - św. Małgorzatę. Ściany pokrywa polichromia zaprojektowana przez konserwatora i malarza Józefa Dutkiewicza, [zobacz więcej] wykonana w 1957 roku. Pokazuje sceny Męki Pańskiej i epizody z życia św. Małgorzaty oraz postacie biblijnych proroków. Wnętrze prezbiterium nakrywa sklepienie krzyżowo-żebrowe, a nawę płaski strop drewniany. Na belce tęczowej rozdzielającej te dwie części świątyni ustawiony jest XVIII-wieczny, barokowy krucyfiks. Ołtarz główny stanowi tryptyk z obrazem Trójcy Świętej w części środkowej i grupami śpiewających aniołów na skrzydłach. Na obrazie środkowym przedstawieni są fundatorzy tryptyku: Jakub Szczekocki z żoną Barbarą oraz dziesięcioro ich dzieci. Oryginał, z którego zachowała się tylko środkowa część, jest przechowywany w krakowskim Muzeum Narodowym.

Świątynia służąca do dziś parafianom doczekała się cennego opracowania. W publikacji "Budowle sakralne Dębna" Lidii Luchter - Krupińskiej - kustosza Muzeum - Zamek w Dębnie, znajdziemy wszelkie szczegóły na jej temat. Turyści pragnący zgłębić swoją wiedzę o zabytkowym kościele powinni po nią sięgnąć.

 

***

Projekt pt.: Remont elewacji kościoła parafialnego pw. Św. Małgorzaty w Dębnie oraz remont drogi procesynej wraz z poszerzeniem bramy wjazdowej w Dębnie zrealizowała Parafia Rzymskokatolicka w Dębnie

Zadzwoń pod nr telefonu 123 456 780 i odsłuchaj informacji o tej lokalizacji. Po połączeniu wybierz tonowo numer

3169
Pobierz adres (fotokod)

Informacje o autorze:

biuroprzedgorze
Strona internetowa
LokalizacjaBiuro Stowarzyszenia LGD

Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl