Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

Porąbcoki aktywnie i kulturalnie - Kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach związanych z obszarem LGD.

Opublikowano 10/02/2014 przez użytkownika porabcoki1

Zespół Regionalny 'Porąbcoki' kultywuje zwyczaje, obrzędy, tańce i pieśni regionu krakowiaków wschodnich. Tradycja ludowa wywodzi się z zespołu 'Porąbczanie' działającego w latach 70-tych i 80-tych XX wieku.

Idea odrodzenia zespołu zrodziła się 10 lat temu z potrzeb społeczności wiejskiej - konieczności ośpiewywania wieńców dożynkowych, uświetniania tańcem i pieśnią wiejskich uroczystości.

Członkami zespołu są mieszkańcy Porąbki Uszewskiej w wieku od 7 do 77 lat. Dorobek zespołu to wiele nagród w konkursach o 'Krakowski Wianek' w Szczurowej oraz 'Złotą Różdżkę' w Łużnej. W 2013 roku zespół przystapił do stowarzyszenia 'Dębowe Wrota', z którym współpracuje od lat.

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Kwartet na Przedgórzu, zespół uczestniczył w projekcie 'Porąbcoki aktywnie i kulturalnie - Kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach związanych z obszarem LGD.'

Realizacja operacji będzie polegać na zaprezentowaniu przez wielopokoleniowy regionalny zespół 'Porąbcoki' autentycznego obrzędu prezentującego folklor związany z historią obszaru LGD - w trakcie imprezy kulturalno - promocyjnej w miejscowości Porąbka Uszewska. Impreza ta poprzedzona będzie poprzedzona warsztatami tanecznymi, zakupem strojów regionalnych potrzebnych na występ. Zamontowana zostanie również tablica z fotokodem, dzięki któremu można będzie obejrzeć fragmenty występu zespołu 'Porąbcoki'.

W ramach projektu projektu profesjonalny choreograf prowadził warsztaty taneczne, przygotowano występ dla mieszkańców prezentujący obrzędy i zwyczaje związane z narodzinami. Zakupiono stroje ludowe krakowiaków wschodnich, nieodzowne do działania zespołu. Są to: kaftany, sukmany, pasy, koszule, spodnie męskie; korale i chusty czepcowe damskie oraz buty - pozwolą uzupełnić garderobę tancerzy i uczynić koncerty zespołu jeszcze ciekawszymi i w pełni oddającymi kulturę, tradycję i historię obszaru LGD.

 

Zadzwoń pod nr telefonu 123 456 780 i odsłuchaj informacji o tej lokalizacji. Po połączeniu wybierz tonowo numer

2118
Pobierz adres (fotokod)

Informacje o autorze:

porabcoki1
Strona internetowa

Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl