Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

Przyborów na szlaku historii

Opublikowano 03/11/2015 przez użytkownika biuroprzedgorze

Początki Przyborowa sięgają drugiej połowy XIV wieku. Około 1364 roku jako osada śródleśna lokowany został na 20 łanach w oparciu o przepisy prawa magdeburskiego przez króla Kazimierza Wielkiego.

Nazwa miejscowości wskazuje niewątpliwie, że we wczesnym średniowieczu zalegał na tych terenach gęsty bór.
Od czasu lokacji aż do rozbiorów w 1772 roku wraz z sąsiednimi Łękami był Przyborów częścią starostwa krzeczowskiego. W 1834 roku dobra przyborowskie kupił od władz austriackich Jakub Łasiński i do 1947 roku pozostawały one w rękach kolejnych pokoleń jego potomków. Po uwłaszczeniu chłopów w 1848 roku był to już tylko majątek ziemski z folwarkiem. Ostatni właściciel Włodzimierz Łasiński utracił go w 1947 roku na rzecz Państwowego Funduszu Ziemi. Dobra Łasińskich oraz znajdujące się na ich terenie stawy stały się zaczątkiem Państwowego Gospodarstwa Rybackiego. Obecnie siedziba rodu wraz z resztówką, będąca własnością Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, jest dzierżawiona.
Obok klasycystyczno-eklektycznego dworu Łasińskich z towarzyszącym mu parkiem krajobrazowym i drewnianym spichlerzem do najcenniejszych obiektów zabytkowych Przyborowa należy siedziba rodziny Bezardów (zwana „Bezardówką”). We wsi zachowało się także ponad 80 drewnianych chałup, domów mieszkalnych i budynków gospodarskich z przełomu XIX i XX w. Uwagę zwracają także dwie przydrożne kapliczki. Przy drogach napotkamy również 11 kamiennych krzyży i figur, z których najstarsze pochodzą z pierwszej połowy XIX w.
Od 1890 roku funkcjonuje w Przyborowie szkoła. Placówka, pełniąca jakże ważną rolę w życiu mieszkańców, mieści się obecnie w funkcjonalnym budynku z nowoczesnym zapleczem i halą sportową. Krótszą historię ma przyborowska parafia pod wezwaniem św. Jana Kantego, która została erygowana w 1989 roku. Wcześniej miejscowa wspólnota wiernych należała do parafii szczepanowskiej.
Spore zasługi dla lokalnej społeczności mają druhowie zrzeszeni w Ochotniczej Straży Pożarnej, założonej w 1905 roku. Na terenie wsi działa od 1956 roku Ludowy Klub Sportowy, którego sportowcy korzystają z odnowionego stadionu. Obiekt stanowi nowoczesne centrum rekreacyjno-sportowe wsi, z placem zabaw dla dzieci i oddanym do użytku w 2015 roku skateparkiem.
Osobliwości Przyborowa zostały włączone do „Szlaku historii ludzi, miejsc i wydarzeń”, projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt jest elementem systemu GUIDE 24/24.

Najważniejsze wydarzenia z dziejów Przyborowa
1364 r. – lokacja miejscowości na prawie magdeburskim
1772 r. – I rozbiór Polski, Przyborów wchodzi w skład Austrii
1834 r. – dobra przyborowskie odkupuje od władz austriackich Jakub Łasiński
1848 r. – uwłaszczenie chłopów
1890 r. – początek działalności szkoły
1905 r. – powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej
1947 r. – przejęcie majątku Łasińskich przez Państwowy Fundusz Ziemi
1956 r. – założenie Ludowego Klubu Sportowego
1989 r. – erygowanie parafii pw. św. Jana Kantego
2014 r. – uroczystości jubileuszowe związane z 650. rocznicą miejscowości i 25. rocznicą parafii w Przyborowie

Gmina – Borzęcin
Powiat – brzeski
Województwo – małopolskie
Powierzchnia – 15 km kw


***
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Projekt zrealizowany przez Gminę Borzęcin z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pobierz adres (fotokod)

Informacje o autorze:

biuroprzedgorze
Strona internetowa
LokalizacjaBiuro Stowarzyszenia LGD

Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl