Publikacja została napisana przez młodą osobę – mieszkankę Szczepanowa, celem spojrzenia na Szczepanów z perspektywy bogactwa dziedzictwa duchowego i kulturowego miejscowości. Zamysłem jest nawiązanie do poprzednich i obecnych pokoleń, aby ukazać, że choć św. Stanisław urodził się blisko 1000 lat temu, to jest wciąż żywy i obecny w sercach mieszkańców – swoich Rodaków. Szczepanów to prawdziwe bogactwo pięknych, ciekawych i unikatowych miejsc związanych z osobą Patrona Polski.
Publikacja dostepna w wersji elektronicznej: POBIERZ
Szczepanów, choć nie jest miastem, lecz małą miejscowością jest miejscem szczególnym dla Polaków, gdyż to tutaj w XI w. urodził się św. Stanisław – jeden z Patronów Polski. Poprzez osobę Świętego Stanisława, dzieje miejscowości są związane z historią państwa polskiego.
Publikacja ma na celu wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej i umacniania więzi z Małą Ojczyzną, jest odpowiedzią na zaobserwowane w obecnych czasach problemy:
- zanikanie u młodzieży świadomości lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego
- niewykorzystanie potencjału historycznego
- brak więzi młodego pokolenia z dorobkiem kulturowym i historycznym regionu
Zadanie ma przyczynić się do osiągnięcia poniższych rezultatów:
- promocja lokalnej spuścizny, utrwalenie i zachowanie od zapomnienia
- poznanie lub rozszerzenie zakresu wiedzy na temat historycznych zabytków, miejsc, postaci, wydarzeń i walorów miejscowości
- zainspirowanie młodzieży do zainteresowania lokalną historią, do uczestniczenia w wydarzeniach kulturowych i podejmowania inicjatyw służących zachowaniu dziedzictwa i dorobku regionu.
Grantobiorca: Paulina Łuszcz
Autorka od urodzenia mieszka w Szczepanowie, interesuje się dziedzictwem Polski, w tym przede wszystkim lokalną historią regionu. Potwierdzeniem zainteresowań miejscowością jest wybór tematu pracy magisterskiej dot. Szczepanowa i dziedzictwa kulturowego. Za swoją pracę pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego Szczepanowa z perspektywy globalnej i lokalnej” otrzymała wyróżnienie – dyplom uznania. Podobnie jej praca licencjacka pt. „Zarządzanie kryzysowe na przykładzie powodzi w gminie Szczurowa z 2010 roku” zdobyła uznanie komisji i władz uczelni. Autorka rozwijając swoje zainteresowania, w 2021 r. napisała artykuł pt. „Sposób postrzegania dziedzictwa kulturowego” , który został opublikowany w czasopiśmie – „Problems of Economics and Law”. W ubiegłym roku wydała swój autorski tomik wierszy „ Słowa z serca płynące”. Ponadto angażuje się we współtworzenie kwartalnika parafialnego „Pasterz” oraz wydarzenia i działania podejmowane na terenie miejscowości.
Informacje o autorze:
biuroprzedgorze
Strona internetowa
LokalizacjaBiuro Stowarzyszenia LGD
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.