Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

''Tu się wszystko zaczęło'' - publikacja o ludziach sukcesu, mających korzenie w Gminie Brzesko

Opublikowano 10/27/2014 przez użytkownika biuroprzedgorze

Marek Latasiewicz razem z Iwoną Dojką stworzył składający się z reportaży i wywiadów tom „Tu się wszystko zaczęło”. W książce znajduje się 35 rozdziałów poświęconych mieszkańcom gminy Brzesko – artystom, sportowcom, naukowcom, kapłanom, przedsiębiorcom, społecznikom i tym, którzy w ekstremalnych warunkach obozu koncentracyjnego wykazali się heroizmem i nie dali się złamać.

Autorzy wykorzystali gatunki dziennikarskie – reportaż i wywiad. Nie skupiali się na wyliczeniu faktów przełomowych z biografii, ale wyciągali swoich rozmówców na wynurzenia o swojej małej ojczyźnie, ale także o polskiej historii, zmianach ekonomicznych, sztuce, ludzkiej naturze i opatrzności… Dzięki temu powstała swoista galeria postaw wobec życia.

- Chcieliśmy pokazać, że małe miasteczko wcale nie musi oznaczać z góry zaprogramowanej ścieżki życia, w którym nic ciekawego się nie wydarzy – twierdzi Marek Latasiewicz. Dla niego książka to dopiero punkt wyjścia. – Od czegoś trzeba było zacząć. To pretekst, by publikację poszerzać o kolejne postaci. Już w trakcie przygotowywania do druku tej książki, powstała lista osób zasłużonych dla Brzeska, którzy powinni znaleźć się w następnym wydaniu. Chcielibyśmy też dać motywację innym autorom do opracowania szerszych biografii tych bohaterów, których wybraliśmy do pierwszej edycji „Tu się wszystko zaczęło” – zaznacza.

Pomysł dojrzewał latami. Autorzy przyjęli zasadę pomieszczenia w książce historii osób żyjących. Jedynym wyjątkiem miał być ród Goetzów-Okocimskich, bez których nie dałoby się w pełni przedstawić atmosfery miasta, a przede wszystkim oddać hołdu jego głównym dobrodziejom. Niestety, zanim rozpoczął się skład, zmarł Zbigniew Kucia. Tuż przed zakończeniem opracowania graficznego odeszli dwaj byli więźniowie obozów koncentracyjnych – Franciszek Sediwy i Henryk Bernacki. Pozostały jednak po nich spisane w książce wspomnienia.

Publikacja wygrała grant w konkursie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”, a swoją premierę miała 7 marca 2012 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

Kliknij aby zobaczyć całą publikację

 

Zadzwoń pod nr telefonu 123 456 780 i odsłuchaj informacji o tej lokalizacji. Po połączeniu wybierz tonowo numer

6149
Pobierz adres (fotokod)

Informacje o autorze:

biuroprzedgorze
Strona internetowa
LokalizacjaBiuro Stowarzyszenia LGD

Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl